TRYB JASNY/CIEMNY

Mózg - zacznijmy go w końcu używać

Jak się domyślacie po tę książkę sięgnęłam nie bez powodu. Pamiętam jak dzisiaj ten dzień, w którym pojawiła się negatywna recenzja mojej książki, głosząca o tym, że rzekomo nie mam mózgu ale równocześnie mam zaburzenia psychiczne. Otóż jest to fizycznie niemożliwe. Albowiem z książki "Mózg. Podręcznik użytkownika" wynika, że aby móc mieć zaburzenia psychiczne, trzeba mózg jednak posiadać. Mam nadzieję, że czujecie ironię w moim tonie? ;) Ale do rzeczy, bo nie o sobie, nie o recenzji, lecz o mózgu, a tak naprawdę... o książce. ;)




Treść mocno skondensowana, a jednak przyjemna w lekturze

Nie przepadam za książkami specjalistycznymi, które wymagają bogatej przedwiedzy aby móc je czytać. Zdecydowanie bardziej wolę książki popularnonaukowe, które w łatwy i przystępny dla każdego sposób opowiadają o rzeczach trudnych. Tak jest również w przypadku tego podręcznika.
Czytelnik otrzymuje mnóstwo fachowej wiedzy opatrzonej wesołymi anegdotkami, a także tabele, rysunki upraszczające i ułatwiające przyswajanie treści. A wszystko to dotyczy tak naprawdę jednego organu!


Temat jak dla mnie jak najbardziej interesujący, bo mózgiem i myśleniem zajmuję się nie od dziś. Momentami Marco Magrini zahacza o problemy z obszaru filozofii umysłu (jeden z moich ulubionych przedmiotów na studiach). Na końcu książki znaleźć można także wariacje futurystyczne na temat mózgu i rozmaitych kierunków jego rozwoju.



Dlaczego dla mnie to bardzo ważny temat?

Nie, nie ze względu na negatywną recenzję mojej książki. Temat mózgu, nawyków myślowych, umysłu, świadomości interesuje mnie od dawna. Ze względu na pracę na sobą, jaką można wykonać znając mniej więcej mechanizmy działania naszej świadomości. Kto wie, może Wam kiedyś napiszę wpis na ten temat, albo nagram filmik - temat rzeka, a bardzo wiele można zmienić na lepsze. ;)

Aluzje i konkluzje

Najbardziej interesujące kwestie zawarte w tej książce to według mnie: mechanizmy nawyków myślowych, opis działania układu nagrody a także postrzegania samego siebie, oraz czynników, które na to wpływają, mechanizmy uzależnień, zalecenia dotyczące procesu uczenia się, motywacji, a także koncentracji uwagi.

Sama mam to do siebie, że lubię metapoziomy. Zauważam w świecie to, że większość ludzi rzeczywiście nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo może zmienić sposób swojego myślenia i tym samym, jakość swojego życia. Większość zatrzymuje się na poziomie "coś przychodzi/albo nie przychodzi mi do głowy" i samodzielnie rezygnuje z kontroli nad własnym umysłem. Tymczasem można, da się, a nawyki myślowe - tak, jak każde inne, można zmienić ;)

Czy polecam?

No pewnie, że tak. Książka jest świetna, mocno fachowa i równie mocno przystępna. A że została ujęta w zabawną formę podręcznika użytkownika, dostarczy także zabawy i radości z czytania.

A Ty co ciekawego czytałeś ostatnio?

Ściskam ciepło i przytulnie <3

Wybrane dla Ciebie