TRYB JASNY/CIEMNY

Jak sobie radzić z zaparciami u dziecka?

O dziecięcych zaparciach krążą legendy. Czasami stan ten trwa dobę, ale są też rodzice, którzy mówią o czterech dniach. Nie jest to ani zdrowa sytuacja, ani przyjemna. Jak sobie z tym radzić i jak pomóc dziecku naturalnymi sposobami?

Jeśli dieta nie jest rozszerzona

Jeżeli Twoje dziecko nie ma jeszcze rozszerzonej diety, ale już ma problemy z zaparciami, musisz od razu wprowadzić pewne zmiany. Jeśli karmisz piersią, zastanów się co jesz i w jakich ilościach. Pamiętaj, że Twoja dieta nie jest obojętna dla maluszka. Jeśli Twoje dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, jest możliwe, że nie odpowiada mu jego skład. Warto skonsultować się z pediatrą i poszukać innego mleka. 

Jeśli już zaczęłaś rozszerzanie diety i nagle zaczęły się problemy z zaparciami, jest bardzo możliwe, że jakiś produkt jest szkodliwy dla dziecka. Jedno jest pewne... Wszelkie słoiczki kupione w sklepie, u większości dzieci powodują ogromne, bolesne zaparcia. Zwłaszcza, jeżeli są spożywane regularnie. Samodzielne przygotowanie takich słoiczków z dużym zapasem jest możliwe, jeżeli uda Ci się poświęcić na to jeden dzień w tygodniu.

Śliwki mają moc

Jeżeli nie wierzysz, najedz się śliwek i popij wodą lub maślanką. U malucha można je podać w płatkach owsianych lub orkiszowych. Bardzo dobrze zadziałają na jelita i pomogą dziecku się wypróżnić. Można wkomponować je również w placuszki owsiane albo ugotować kompot. Efekt? Niemalże błyskawiczny. Wszystko zależy od tego, jak duży jest problem do rozwiązania.

Surowe jabłko

Surowe jabłko od lat cieszy się dobrą sławą w walce z zaparciami. Jeżeli dopiero zaczynasz rozszerzać dietę swojemu dziecku, przetrzyj jabłko na tarce i podawaj małą łyżeczką. Jeśli Twoje dziecko jest większe i je samodzielnie, pokrój owoc w kawałki i postaw w zasięgu dziecka. Ta smaczna przekąska z pewnością rozwiąże brzuszkowe problemy. 

Witamina C z kapusty

Kiszona kapusta również działa rozluźniająco, jednak nie zawsze warto ją podawać maluchowi. Może być po prostu zbyt ciężka. Zamiast tego doskonale sprawdzi się witamina C z kapusty dodawana do picia. Znajdziesz ją w sklepach ekologicznych i na aukcjach "bio". Witamina ma to do siebie, że nie tylko wzmacnia odporność, ale również przeczyszcza. Pamiętaj, by dosłodzić napój sokiem, kompotem lub miodem. Bardzo kwaśny smak może zniechęcić dziecko do napoju.

Ale uwaga!

Jeżeli Twoje dziecko ma duży problem z wypróżnieniem, warto spróbować wszystkich powyższych sposobów. Warto pamiętać też o wpływie witaminy D na organizm. Jeżeli suplementujesz ją dziecku, pamiętaj, że działa zatwardzająco. Nie warto z tego powodu z niej rezygnować, trzeba po prostu zwrócić większą uwagę na codzienną dietę dziecka. I zadbać o to, aby wszystkie czynniki równoważyły się ze sobą.

Trzymaj się zdrowo, 
Cześć!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie