Świat dziecięcych uczuć i emocji jest bardzo skomplikowany. Zwłaszcza wtedy, gdy dorośli zapominają o tym, że sami kiedyś byli w tym miejscu. Czujemy się tak, jakbyśmy wpływali na nieznane wody. A przecież, kiedyś sami byliśmy po drugiej stronie. Oto kilka książek, które wesprą Wasz domowy problem solving...
Ja i moje Emocje! Wsparcie dla dziecka i pomoc dla rodzica
Ja i moje emocje to seria książek od wydawnictwa Jedność. Wspierają dzieci i rodziców w trudnych sytuacjach i pomagają rozwiązywać problemy. Znajdziecie tutaj wskazówki na kamienie milowe codzienności, czy sytuacje, które zdarzają się rzadziej.
Każdy człowiek napotyka w życiu na różne problemy. Dotyczy to również najmłodszych. Dzieci, podobnie jak dorośli, mają prawo do tego, aby ich problemy były traktowane uważnie. Potrzebują uwagi i zrozumienia, ale również strategii, które będą dla nich wsparciem w danym problemie.
Jeszcze trochę! Jak znaleźć umiar?
Ciężko rezygnować z rzeczy, które są dla nas przyjemne. Dotyczy to każdego z nas: jeszcze jedna pyszna kawa, jeszcze minuta w telefonie, jeszcze jedno ciastko itd. Niełatwo jest uczyć dzieci tego, czym jest umiar, zwłaszcza jeśli sami miewamy z tym problemy.
Jeszcze trochę! Jak znaleźć umiar? to książka, która w przystępny sposób pokazuje dzieciom, jak znajdować umiar. Nawet wtedy, gdy na usta ciśnie się: jeszcze trochę! Kolorowe ilustracje i konkretne przykłady, to dobry punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem na trudny temat, jakim jest sztuka umiaru.
Co jeśli się zgubię? Jak zachować się w tłumie?
Umówmy się... Żaden rodzic nie bierze pod uwagę takiego scenariusza, nawet w naszej wyobraźni ta sytuacja jest po prostu niedopuszczalna. Oceniamy krytycznie innych, którym coś takiego się przydarzy. A jednak, czasami decydujące są sekundy. Ciekawe świata dziecko może odejść o krok za daleko, a potem jeszcze o kilka, kiedy już zorientuje się, że się zgubiło.
Nie jest to codzienna sytuacja, ale aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia, warto rozmawiać z dziećmi o tym, jak zachowywać się w tłumie. Pomijam fakt, że obecnie przebywanie w tłumach jest pandemicznie ryzykowne, tutaj skupiamy się przede wszystkim na tym, że w dużej grupie ludzi można się zgubić. Co jeśli się zgubię... to książka, która opowiada o tym, jak niewiele wystarczy, by zagubić się w tłumie. Książka zawiera 6 wskazówek, które warto wspólnie przepracować.
Daj mi spokój! Jak nie dać sobie dokuczać?
To kolejny poradnik, który prawdopodobnie będzie szczególnie pomocny dla dzieci, które edukują się w trybie stacjonarnym. Dokuczanie najczęściej zdarza się w szkole, a dodatkowo jest pompowane przez media społecznościowe, w których dzieci nieraz naprawdę nie pozostawiają na sobie suchej nitki.
Zauważyłam, że dokuczanie nie jest częstym problemem u dzieci edukujących się domowo, które swoje poczucie własnej wartości budują w domu i w bliskości rodziny, a nie w próbach "dopasowania się" do dzieci w klasie, czy w grupie rówieśniczej. Jednak każdy z nas ma swoją wrażliwość i nawet jeśli takie sytuacje u Was nie występują, też warto o nich rozmawiać. Daj mi spokój... to książka, która pomoże Wam przeprowadzić tę rozmowę.
Warto rozmawiać...
Dzieciom jest łatwiej przychodzić do rodziców z problemem, kiedy w domu kultywuje się wspólne rozmowy. Nie tylko temat tego, co dzisiaj nasza pociecha robiła, co ma w planie zrobić, czy na co by miała ochotę. Warto rozmawiać też na tematy, które są trudne, ale poszerzają wiedzę i świadomość naszych dzieci.
Trzymajcie się zdrowo🍀
Cześć!