Recycling treści to proces wydobywania wartości ze starych treści i wykorzystywania ich do tworzenia nowych. Istnieje wiele sposobów na ponowne wykorzystanie tego, co już kiedyś zostało zrobione. Na czym to polega i w jaki sposób może Ci pomóc w rozwoju bloga, czy firmy?
Na czym polega recycling treści?
Recycling treści to proces pobierania starych treści i aktualizowania ich dla nowych odbiorców. Możesz to zrobić, dodając nowe informacje, zmieniając perspektywę lub zmieniając ton wypowiedzi. Możesz też zrobić typowy copywriting — napisać stare, lecz aktualne treści zupełnie na nowo.
Recycling treści to świetny sposób, aby zachować świeżość, a przy tym być atrakcyjnym dla odbiorców. Wspiera Cię również w zdobywaniu potencjalnych Klientów, ponieważ dzięki temu Twoje treści docierają do nowych odbiorców.
Czy recycling treści będzie korzystny dla mojego bloga lub mojej firmy?
Oczywiście, pod warunkiem że zrobisz to sprytnie, sensownie i merytorycznie — ilość nie powinna być nigdy ważniejsza niż jakość. Nie rób niczego BYLE ROBIĆ, bo to się nigdy nie sprawdzi, a w oczach odbiorców możesz tylko stracić.
Recykling treści to proces polegający na pobieraniu starych treści i przepisywaniu ich, aby wyglądały jak nowe. No rada pismaka — myślisz sobie. Tu nie chodzi o przekonywanie, że białe jest czarne a czarne białe, ale o aktualizację wiedzy i świeżość spojrzenia. To także sposób na lepsze wykorzystanie starych treści poprzez ponowne wykorzystanie ich np. w innej formie, w innym formacie, w ramach innego medium.
Recycling treści to metoda, dzięki której:
zaoszczędzisz czas, ponieważ nie musisz za każdym razem tworzyć nowej zawartości,
możesz wykorzystywać wielokrotnie dobre treści, które pozwolą Ci budować wiarygodność marki, zwiększać ruch na stronie i budować wizerunek eksperta,
rozwiniesz się bardziej — nabierając świeżego spojrzenia na pozornie stare sprawy.
Recycling treści — wyzwania, którym trzeba stawić czoła
Ponowne wykorzystanie starych postów na blogu może być dobrym sposobem na zwiększenie ruchu w witrynie. Istnieją jednak pewne wyzwania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem recyclingu treści.
Jeśli nie masz doświadczenia w copywritingu, czy w tworzeniu treści, może Ci nie być łatwo nową treść na bazie starej — już istniejącej. Dużo zależy też od tego, czy potrafisz robić notatki z własnych treści, używając przy tym innych słów, niż te, których pierwotnie używałeś/łaś.
Jednym z głównych wyzwań jest także trafianie do określonej grupy odbiorców. Jeśli post nie jest odpowiedni dla odbiorców, nie wzbudzi ich zainteresowania i nie przyciągnie ruchu do witryny. Jeśli robisz recycling treści, który niczego nie dodaje, a jest bezczelną kopiuj/wklejką, prędzej lub później odbije się to na Tobie… A nawet może zniszczyć wizerunek Twojej marki.
Dlaczego warto zacząć wykorzystywać stare treści?
Ponowne wykorzystanie już opublikowanych treści do zwiększania ruchu na stronie jest bardzo popularną strategią w branży. Działa jednak ona najlepiej wtedy, kiedy oprócz recyclingu dodajemy coś nowego. Dzięki temu nie tracisz odbiorców, których już zdobyłeś/łaś a przy okazji zdobywasz nowych — stale aktualizując wiedzę i potwierdzając wartość tego, co robisz.
Aby post miał wystarczającą jakość i trafność, musi być przede wszystkim dobrze napisany. I tu właśnie pojawia się większość pracy. Aby tworzyć wysokiej jakości treści, musisz znać swoją grupę docelową i wiedzieć, czego oczekują od Twojego produktu lub usługi. Musisz także wiedzieć, jakie są ich problemy, aby móc zająć się nimi w swoich treściach. A jeśli chcesz, abym zrobiła to za Ciebie, napisz: kontakt@monikapawelec.pl 😉
Trzymaj się zdrowo,🍀
Cześć!
Psssyt! Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz docenić autorkę, stawiając jej napój bogów (zielony przycisk👇). Powiem Ci w tajemnicy, że ona naprawdę lubi kawę. Lubi też jak skrzynka zapełnia się ofertami współpracy: kontakt@monikapawelec.pl. 😉 Pracując z nią, wspierasz jej nieoczywistą codzienność ze stwardnieniem rozsianym. ☕